Czasopismo „Fabrica Litterarum Polono-Italica”” postępuje zgodnie z zaleceniami ujętymi w Kodeksie Postępowania Komitetu ds. Etyki Wydawniczej (Committee on Publication Ethics – COPE).
Pobierz pełną wersję dokumentu (plik PDF)
Pobierz zasady postępowania (plik PDF)
Zasady dotyczące autorów
- Autor przekazuje – jako propozycję publikacji – wyłącznie niepublikowaną wcześniej pracę własną. Powinien upewnić się przy tym, że nazwiska wszystkich autorów oraz fragmenty dzieł cytowanych w pracy zostały w prawidłowy sposób oznaczone i przytoczone. Plagiat jest traktowany jako praktyka niedopuszczalna.
- Autor gwarantuje (logując się do systemu OJS UŚ), że przekazany redakcji tekst jest utworem oryginalnym i nie narusza niczyich praw (w tym intelektualnych oraz autorskich). A także, że nie był wcześniej zgłoszony do publikacji do innego wydawnictwa.
- Autor poświadcza pisemnie zgodę na publikację tekstu na licencji „Creative Commons – Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samym warunkach 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-SA 4.0).
- W trosce o zachowanie najwyższych standardów obejmujących proces wszechstronnej weryfikacji publikowanych artykułów oraz przeciwstawiając się zjawiskom praktyk nieetycznych w nauce redakcja pisma zwraca się z prośbą, aby w przypadku nadesłania tekstu wieloautorskiego – wnioskujący o publikację zechcieli wyjaśnić w stosownym odrębnym oświadczeniu dołączonym do tekstu zakres tzw. „wkładu” poszczególnych Autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji). Główną odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych informacji ponosi w tym zakresie osoba zgłaszająca tekst artykułu.
Zasady dotyczące redakcji pisma
- Redakcja przyjmuje tylko teksty, które nie były do tej pory publikowane ani w całości, ani w części. Zespół redakcyjny dba o spójność publikowanych materiałów, a także ich najwyższy poziom naukowy, merytoryczny, edycyjny i estetyczny.
- Redakcja nie przyjmuje tekstów niespełniających wymogów formalnych.
- Redaktorzy odpowiadają za terminowe ukazywanie się poszczególnych numerów pisma. Zobligowani są także do ścisłej współpracy z Wydawcą na każdym etapie procesu publikacji.
- Redaktorzy powinni zapobiegać powstawaniu wszelkich konfliktów interesów pomiędzy Autorami, Recenzentami i Członkami Rady Naukowej pisma.
- Redakcja gwarantuje, iż kwestie pozamerytoryczne (rasa, płeć, wyznanie, pochodzenie, obywatelstwo, status materialny, orientacja seksualna, wiek, poglądy polityczne) – w żaden sposób nie wpływają na ocenę artykułów.
- Redakcja nie ujawnia danych o autorach recenzentom ani danych o recenzentach autorom.
- Redakcja pisma nie zwraca i nie odsyła Autorom tekstów niezamówionych. Nie prowadzi także elektronicznej ani tradycyjnej korespondencji w kwestii oznaczonej w zdaniu poprzednim.
Zasady dotyczące recenzentów
- Recenzenci winni przygotować pisemne recenzje w ustalonym terminie (5 tygodni od daty dostarczenia przez redakcję tekstu artykułu). Jeśli z jakichś powodów nie mogą oni dotrzymać wyznaczonego terminu – winni zgłosić ten fakt sekretarzowi redakcji.
- Wszelkie opiniowane teksty posiadają status poufny – co oznacza, że nie wolno ujawniać ich treści osobom nieupoważnionym.
- Wszystkie recenzje powinny mieć charakter obiektywny, powinny także odnosić się do treści merytorycznych i wypełniać precyzyjnie tryb oznaczony w formularzu recenzyjnym. Niedopuszczalne jest stosowanie argumentów ad personam.
- Recenzenci powinni sygnalizować wszelkie nieprawidłowości, usterki i wady dostrzeżone w ocenianych artykułach.
- Recenzenci nie mogą wykorzystywać recenzowanych prac (ani ich fragmentów) dla swoich osobistych korzyści. Nie mogą oni również oceniać tekstów, w przypadku których zachodzi konflikt interesów na linii: autor – recenzent.
Zasady dotyczące zamieszczania sprostowań
- Niezamierzone błędy są częścią nauki i procesu publikacji. Wymagają zatem sprostowania, gdy zostaną wykryte.
- Publikujemy poprawki mające na celu usunięcie błędów w artykułach „Fabrica…”, jeśli – według naszej oceny – zostały spełnione wszystkie poniższe kryteria:
– Błędy mają wpływ na główną treść lub poprawne zrozumienie artykułu.
– Ogólne wyniki i wnioski zawarte w artykule zostają podtrzymane.
– Nie ma żadnych zastrzeżeń, co do rzetelności i naukowej wartości zgłaszanej pracy.
- „Fabrica…” może również opublikować sprostowanie w celu usunięcia błędu, który ma wpływ na kluczowe aspekty metadanych publikacji (np. błędna pisownia imienia i/lub nazwiska autora lub błędy w oświadczeniu o sprzecznych interesach, finansowaniu lub dostępności danych).
- „Fabrica…” nie publikuje poprawek dotyczących błędów typograficznych ani innych drobnych problemów stylistycznych, które nie mają istotnego wpływu na integralność naukową, zrozumienie lub indeksowanie artykułu. W przypadku tych problemów zachęca się autorów do informowania czytelników o usterkach poprzez przesłanie erraty na adres Wydawcy. Będzie ona opublikowana w najbliższym (kolejnym) numerze pisma.
Zasady dotyczące wycofania artykułów
- Redaktorzy czasopisma rozpoczną procedurę wycofania konkretnej publikacji, jeżeli artykuł został wcześniej opublikowany w innym miejscu bez odpowiedniej informacji na ten temat lub stanowi plagiat.
- Opublikowane już artykuły nie zostaną wprawdzie usunięte z konkretnego tomu czasopisma ani z archiwów elektronicznych, ale ich status zostanie odpowiednio określony, a sposób naruszeń zasad etycznych – precyzyjnie opisany.
- Dodatkowo, o sprawie zostanie powiadomiona instytucja naukowa, której afiliację wskazał autor artykułu.